Kašel - jak na něj
     Když se řekne kašel, většina z nás si vybaví více či méně banální onemocnění, které na vlastní kůži několikrát zažil. Ale není to tak zcela pravda. Kašel může mít mnoho příčin...
  Více »
Nachlazení
     Rýma a nachlazení patří mezi nejběžnější nemoci na světě. Může je vyvolat více než 200 známých virů. Příznaky trvají většinou asi jeden týden...
  Více »
Když bolí v krku
     „Bolest v krku“ provází řadu různých onemocnění a téměř jistě se s ní setkal už každý z vás...
  Více »
Štíhlá linie
     Snad každý zažil v životě období nespokojenosti s vlastním tělem. Trápí nás kila navíc, ale i ta chybějící. Krásné a štíhlé tělo se pro nás stává cílem stále častěji...
  Více »
Opary - jak na ně
     Opar je infekční onemocnění způsobené herpetickým virem. Současná medicína zná 6 typů těchto lidských virů...
  Více »
Proč se tolik liší doplatky na léky v různých lékárnách
     Systém cenotvorby léčiv v ČR je poměrně složitý a nepřehledný. Je svázán několika regulačními mechanismy, z nichž nejdůležitější jsou...
  Více »


 
  Návrat zpět »
Když bolí v krku

„Bolest v krku“ provází řadu různých onemocnění a téměř jistě se s ní setkal už každý z vás. Často se také domníváte, že bývá jasným příznakem angíny a považujete za nutné navštívit lékaře. Takový pacient přichází potom do lékárny s recepty a očekává „nejméně“ antibiotikum. Odchází překvapen a zklamán, protože obdržel kloktadlo nebo spray do krku, kapky do nosu a vitaminy a ještě vše, nebo téměř vše, zaplatil. Nemocný si pomyslí, že mohl jít do lékárny rovnou – ušetřil by čas a léky by si vybral sám… Jak to tedy je? Více než 200 známých virů vyvolává rýmu a nachlazení, patřící mezi nejběžnější nemoci na světě. Léčit je však lze jen symptomaticky, tzn. že tlumíme příznaky choroby, ale neničíme přímo jejího původce. Terapie antibiotiky je v těchto případech nejen zbytečná, ale i neúčelná a dokonce může pacienta do budoucna event. poškodit vznikem rezistence ( = odolnost určitého mikroorganismu na konkrétní léčivo ).

Dnes je dostupné široké spektrum různých přípravků, tlumících bolesti v krku, bez lékařského předpisu. Pokusím se o jejich stručný a jednoduchý přehled: Jedná se o léky s lokálním působením, jednoduše řečeno nepolykají se. Všechny mají dezinfekční účinek ( ničí bakterie, viry, houby ), některé z nich také anestetický a tak tiší bolesti velmi rychle ( anestetikum = látka znecitlivující vůči bolesti ). Pokud je rozdělím podle typu lékové formy, jedná se o kloktadla, spreje a pastilky na rozpouštění v ústech. V každé skupině můžeme najít různě účinné přípravky. Zde musím důrazně připomenout, že budu psát jen o lécích, v žádném případě nemám na mysli bonbony, žvýkačky, popř. jiné cukrovinky, jimž reklamy mylně přisuzují léčebný efekt.

Kloktadla
Kromě těch průmyslově vyráběných, je připravuje také řada lékáren ( např. směs solí na rozpuštění do vody ). Způsobem používání nejsou tyto přípravky vhodné pro malé děti a staré lidi, z jednoduchého důvodu – neumí kloktat. Pokud jim je kloktání doporučeno, musí použít takový přípravek, kde spolknutí není na škodu ( odvar ze šalvěje, Vincentka, roztok solí ve vodě apod. ).

Spreje
Na rozdíl od kloktadel se snadněji používají, proto jsou vhodnější pro ty, kteří nebudou stonat doma. Aplikace malým dětem opět není vhodná. V lékárnách jsou běžně dostupné v různých chuťových i cenových variantách.

Pastilky
Patří mezi nejoblíbenější přípravky používané při bolesti v krku a jejich sortiment je bezkonkurenčně nejširší. Neznamená to ale, že jsou automaticky nejúčinnější. Dávkování pro děti se řídí podle pokynů výrobce. Na trhu není výrobek vhodný pro děti do třech let věku. Dostupné jsou léky různě ochucené, s přídavkem vitamínů, s cukrem či bez. To vše zpříjemňuje léčbu, ale zvyšuje také cenu. Všechny jsou určené k rozpuštění v ústech, nesmí se tedy kousat a polykat. To je zvláště důležité vysvětlit dětem, aby si léky „nespletly“ s bonbony. Opět si lze vybrat léčiva s přídavkem lokálního anestetika nebo bez.

Závěrem bych chtěla poznamenat, že všechny léky z této skupiny je třeba aplikovat často dostatečně dlouhou dobu ( alespoň tři dny ), aby měl dezinfekční účinek smysl. Pokud jsou takto nemocné malé děti, dbejte aby nespaly v přetopené místnosti, měly vysoko pod hlavou a nedýchaly suchý vzduch.

Pokud trpíte bolestmi krku již několik dní, máte vysokou horečku, zduřelé uzliny, potažený jazyk, zhoršené dýchání, zvracíte či vás trápí kašel je samozřejmě namístě návštěva lékaře.

Mgr. Leona Štěpková
  Návrat zpět »

Telefon:  417 825 212 E-mail:  info@lekarnamedea.cz Created by:  1studio