Kašel - jak na něj
     Když se řekne kašel, většina z nás si vybaví více či méně banální onemocnění, které na vlastní kůži několikrát zažil. Ale není to tak zcela pravda. Kašel může mít mnoho příčin...
  Více »
Nachlazení
     Rýma a nachlazení patří mezi nejběžnější nemoci na světě. Může je vyvolat více než 200 známých virů. Příznaky trvají většinou asi jeden týden...
  Více »
Když bolí v krku
     „Bolest v krku“ provází řadu různých onemocnění a téměř jistě se s ní setkal už každý z vás...
  Více »
Štíhlá linie
     Snad každý zažil v životě období nespokojenosti s vlastním tělem. Trápí nás kila navíc, ale i ta chybějící. Krásné a štíhlé tělo se pro nás stává cílem stále častěji...
  Více »
Opary - jak na ně
     Opar je infekční onemocnění způsobené herpetickým virem. Současná medicína zná 6 typů těchto lidských virů...
  Více »
Proč se tolik liší doplatky na léky v různých lékárnách
     Systém cenotvorby léčiv v ČR je poměrně složitý a nepřehledný. Je svázán několika regulačními mechanismy, z nichž nejdůležitější jsou...
  Více »


 
  Návrat zpět »
Trávicí obtíže a jejich léčba

Pod pojem trávicí obtíže můžeme zahrnout celou řadu nepříjemných příznaků, které se projeví např. jako: tlak v nadbřišku i jinde v břiše, pálení žáhy, kyselá nebo hořká pachuť v ústech, říhání bez pocitu úlevy, pocit plnosti žaludku, poruchy chuti k jídlu, kručení a přelévání, nadmutí a plynatost. Častá je kombinace se zácpou nebo průjmem. Přítomnost dalších jiných symptomů, jako je horečka, zvracení, krev ve stolici, hubnutí, malátnost a únava, opakující se průjmy, silné bolesti typu křečí, event. záchvaty kašle nebo noční dechové obtíže signalizuje možnou přítomnost vážnějšího onemocnění nebo akutní infekce. V takových případech je nutná návštěva lékaře, který provede či doporučí nezbytná vyšetření a zahájí účinnou léčbu.

Převážná část zažívacích problémů, kterými trpí alespoň občas téměř každý z nás, nemá charakter vážného onemocnění a je vhodná k samoléčení. Jedná se nejčastěji o některé funkční poruchy - dyspepsie žaludku a jícnu ( hlavně refluxní choroba jícnu ). Vředová nemoc žaludku, event. dvanáctníku sice vyžaduje pravidelnou léčbu a kontrolu u lékaře, ale zmíním se o ní také.

Základem terapie je ve všech případech úprava životosprávy. Podle typu nemoci se liší i režimová opatření a jsou proto uváděna u každé zvlášť. Léky jsou, až na vyjímky, naopak společné a povíme si o nich na závěr.

Funkční žaludeční poruchy

Bolesti a další z již zmiňovaných nepříjemných příznaků vznikají nejčastěji bezprostředně po jídle a ustupují po vytrávení. Nemocní nesnášení dráždivou stravu, černou kávu a alkohol. Trávicí příznaky provázejí také projevy celkové jako nervozita, nespavost, únavnost, pocení a poruchy soustředění. Potíže jsou většinou dlouhodobé.

Dodržování pravidel správné životosprávy „dokáže divy“, bohužel je to pro pacienty to nejtěžší. Základní opatření jsou:
 • Dostatečný spánek a odpočinek
 • Omezení škodlivých návyků, zvláště se vyvarovat kouření, pití kávy a alkoholu nalačno
 • Hygiena stravování: pravidelné jídlo, dostatek času na stolování, klid, vyhnout se větší konzumaci při jiných činostech ( v tomto případě je lepší jídlo odložit )
 • Péče o chrup
 • Dieta je individuální, ale při výběru jídel vždy dáváme pozor na pokrmy, které jsou „nejrizikovější“:
  • Přepálené tuky, hlavně pak ve spojení s cibulí, česnekem
  • Mléko a mléčné pokrmy, opět hlavně v kombinaci s tukem a cukrem ( ale netýká se to kvašených mléčných výrobků ), uleželé sýry


Funkční poruchy jícnu

Nejčastější je refluxní choroba jícnu, která je zároveň nejběžnější příčinou dyspepsií. Hlavním „poznávacím znamením“ je pálení žáhy, obvykle nastupující krátce po jídle ( nejvíce po kořeněných a tučných pokrmech ). Patří sem i kyselý nebo hořký pocit v ústech a někdy také noční záchvaty kašle či astmatu. Potíže mohou mít občasný nebo trvalý charakter.

Preventivní opatření k omezení výskytu refluxu:
  Vyločení jídel vyvolávajících příznaky ( individuální )
 • Rozdělení denního příjmu potravin na více menších jídel
 • Dávat pozor na zvedání těžkých předmětů a předklony, zvláště brzy po jídle
 • Pokud užíváte dlouhodobě léky, řekněte o pálení žáhy svému lékaři. Některá léčiva, např. určitá skupina preparátů používaná při normalizaci krevního tlaku, mohou reflux vyvolávat.


Vředová choroba – peptický vřed

Většina pacientů trpí touto nemocí chronicky a i po úspěšné léčbě ( obvykle několik týdnů ) dochází k opakování obtíží, zvláště pak v podzimních a jarních měsících.

Musí být vždy diagnostikována lékařem a vyžaduje pravidelné užívání léků. Onemocnění je buď důsledkem jiných chorob ( stres, hormonální poruchy, některé vážné plicní nemoci ) nebo užívání některých léků a nebo je prvotní chorobou bez zjevné jiné příčiny. U mnoha pacientů bývá zároveň zjištěna přítomnost bakterie Helicobacter pylori. Vředové změny vznikají nejčastěji na sliznici žaludku a dvanáctníku. Podle jejich lokalizace dochází k bolestem bezprostředně po jídle ( žaludeční ) nebo naopak nalačno ( dvanáctníkové ).

Respektování základů správné životosprávy je podmínkou vyléčení.

Nemocní by měli pečlivě zvažovat dietu a vyvarovat se dráždivých jídel. Velmi důležité je vyloučení nebo alespoň omezení užívání léků, zhoršujících stav sliznice. Ošetřující lékař posoudí, které léky budete pravidelně užívat, ale neovlivní to, co si koupíte sami. Největší nebezpečí představují volně prodejné preparáty proti bolestem s obsahem tzv. nesteroidního antiflogistika. Patří sem přípravky s kys. acetylosalicilovou ( např. Acylpirin, Upsarin, Acylcoffin, Acifein, Aspro, Aspirin, Tomapyrin apod. ), ibuprofenem ( např.: Ibalgin, Solpaflex, Modafen, Nurofen, Brufen apod. ), diklofenakem ( např. Veral, Voltaren, Olfen, Monoflam, Dicloreum, Dolmina, Rewodina apod. ), naproxenem ( např. Novalgin ), kofeinem ( hlavně kombinované preparáty jako např.: Coldrex, Valetol, Saridon, Ataralgin apod.) a další méně běžné v sortimentu volně prodejných léků.

LÉKY POUŽÍVANÉ V TERAPII TRÁVICÍCH OBTÍŽÍ PŘI SAMOLÉČBĚ

Patří sem dvě základní skupiny přípravků: antacida a blokátory H2 receptorů. Na doplnění uvádím i další preparáty s různým mechanismem účinku.

Antacida
Jsou to léky neutralizující kyselé žaludeční prostředí. Protože kyselina má v žaludku svou nezastupitelnou úlohu při trávení potravy, nemají být podávána zbytečně a ve velkých dávkách. Užívají se v intervalech mezi jednotlivými jídly a na noc. K dispozici je široký sortiment různých přípravků v rozličných lékových formách – suspenze, gely, tablety ke žvýkání i rozpuštění v tekutině, dokonce v několika chuťových variantách ( např. Maalox, TUMS, Talcid, Anacid, Gasterin gel, Gastrogel apod.).

Protože mění pH žaludku, mohou ovlivnit vstřebávání a účinek některých jiných užívaných léků. Jestliže tedy pravidelně berete i jiné preparáty, upozorněte na to při výběru antacida v lékárně.

Blokátory H2 receptorů
Specifickým mechanismem ovlivňují stav sliznice a v drtivé většině případů je předepíše i váš lékař. Donedávna byly ještě všechny dostupné jen na předpis. Nyní jsou v lékárnách k dispozici dva volně prodejné přípravky s obsahem ranitidinu ( Zantac, Histac ). Vhodné jsou zejména pro případ náhlého zhoršení u již vyléčených pacientů, pokud „dojdou“ předepsané léky nebo pro člověka s příležitostnými obtíži.

Doplňková léčba
Zařadila bych sem léky obsahující trávicí enzymy ( např.: Combizym, Digestif Rennie, Orenzym apod. ) přípravky proti nadýmání ( např. Ceolat, Sab simplex, Lefax, Espumisan apod. ) ale také bylinné čaje ( jak žaludeční tak nervové směsi ) a event. také rozpustnou vlákninu upravující zažívání ( např. psyllium, guareta ).

Závěrem mi dovolte připomenout nezastupitelnou roli úpravy životního stylu, pokud se chcete léčit a ne jen „nějak přežít“ zase další den. To, že zavedení těch nejprostších opatření bývá nejsložitější platí i v tomto případě.
  Návrat zpět »

Telefon:  417 825 212 E-mail:  info@lekarnamedea.cz Created by:  1studio