Kašel - jak na něj
     Když se řekne kašel, většina z nás si vybaví více či méně banální onemocnění, které na vlastní kůži několikrát zažil. Ale není to tak zcela pravda. Kašel může mít mnoho příčin...
  Více »
Nachlazení
     Rýma a nachlazení patří mezi nejběžnější nemoci na světě. Může je vyvolat více než 200 známých virů. Příznaky trvají většinou asi jeden týden...
  Více »
Když bolí v krku
     „Bolest v krku“ provází řadu různých onemocnění a téměř jistě se s ní setkal už každý z vás...
  Více »
Štíhlá linie
     Snad každý zažil v životě období nespokojenosti s vlastním tělem. Trápí nás kila navíc, ale i ta chybějící. Krásné a štíhlé tělo se pro nás stává cílem stále častěji...
  Více »
Opary - jak na ně
     Opar je infekční onemocnění způsobené herpetickým virem. Současná medicína zná 6 typů těchto lidských virů...
  Více »
Proč se tolik liší doplatky na léky v různých lékárnách
     Systém cenotvorby léčiv v ČR je poměrně složitý a nepřehledný. Je svázán několika regulačními mechanismy, z nichž nejdůležitější jsou...
  Více »


 
  Návrat zpět »
Proč se tolik liší doplatky na léky v různých lékárnách

Systém cenotvorby léčiv v ČR je poměrně složitý a nepřehledný. Je svázán několika regulačními mechanismy, z nichž nejdůležitější jsou:
  1. Maximální výrobní cena léku, stanovená výrobcem ( nebo dovozcem ) a vyhlášená ministerstvem financí
  2. Maximální obchodní přirážka, společná pro velkodistributora léčiv a lékárnu, která se mezi ně dělí a počítá se z výrobní ( ne maximální ) ceny, ještě před připočtením DPH
  3. Vyhláška ministerstva zdravotnictví ( následně číselník pojišťovny ), která stanovuje úhrady jednotlivých léků pojišťovnou, a tedy nepřímo určuje, jaké léky budou nejčastěji předepisovány ( pacienti i lékaři většinou preferují ty s nízkým nebo žádným doplatkem )
Nyní se pokusím na jednoduchém příkladu vysvětlit různou výši doplatku na stejný lék. Konkrétně:

Přípravek, který lékárník nakoupí od svého distributora za 100,- Kč stojí pro konečného spotřebitele - tedy pacienta asi 119,- Kč. Pojišťovna hradí tento lék až do ceny 120,- Kč a v lékárně se tedy na zmiňovaný přípravek nepřiplácí ani koruna v hotovosti. Je tzv. "zadarmo".

Ze dne na den vstoupí v platnost nové úhrady a najednou vyžaduje lékárník po nemocném 69,- Kč! Jak je to možné? Stalo se to, že pojišťovna zaplatí za náš lék už jen 50,- Kč a zbytek ze 119,- Kč doplatí překvapený pacient. Nikdy předtím cenu léčiva nevnímal také proto, že se na její přímé úhradě nijak nepodílel.

Aby příště pacient nevyžadoval na lékaři jiný, "levnější" medikament, snaží se výrobci, resp. dovozci zlevnit ( někdy velmi výrazně ). Jejich zájmem je prodat co nejvíce a tak se snaží cenu nastavit tak, aby se ta konečná v lékárně co nejvíc blížila úhradě pojišťovnou. Toto se děje reálně v průběhu asi 14 dní před a po platnosti nového číselníku. Lékárníci jej mají k dispozici v kompletní podobě nejdříve asi 10 dní před změnou. Není v jejich silách, ani v zájmu jejich pacientů, aby stav svých zásob udržovali tak nízko, aby během těch 10 dní všechny léky vyprodali a nakoupili je pak už za "zlevněné" ceny.

A tak se stane, že v každé lékárně se s platností nového číselníku pojišťovny "najednou najdou" léky s vysokým doplatkem, který pacienty i lékárníky šokuje. Jsou to především ty přípravky, které se vedou skladem i přesto, že recept na ně se objeví sporadicky. V tom se ovšem různí lékárna od lékárny, protože stav skladu je závislý hlavně na tom, co předepisují lékaři v okolí.

Lékárníky současný systém trápí. Staví nás do role obchodníků, kteří se obohacují na trápení druhých, neumožňuje nám udržovat optimální zásoby a často nám působí citelné ekonomické ztráty. Současný "cenový chaos" je nepřehledný nejen pro pacienty, ale i pro lékaře, v jejichž silách není ani přesně informovat pacienty o konkrétním doplatku.

Jsme si vědomi nedůstojnosti a neúnosnosti situace v níž se pacienti nacházejí a léta se ji snažíme změnit. Proto nyní vítáme a podporujeme snahu Ministerstva zdravotnictví, která povede k zavedení cen stabilních ve všech lékárnách v ČR po dobu 1 roku. Je to šance, jak zajistit stejné podmínky pro všechny občany naší republiky.
  Návrat zpět »

Telefon:  417 825 212 E-mail:  info@lekarnamedea.cz Created by:  1studio